ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Slide 1

Nasze inicjatywy

Chata na Zagrodach

Strefa publiczna

W tym tygodniu spotkanie wyjątkowo w piątek o godz. 19.00.

ZAPRASZAMY!!!

W sobotę w całej Polsce wiele tysięcy osób wzięło udział w wydarzeniu ewangelizacyjnym "Polska pod Krzyżem".

Główne spotkanie zgromadziło ponad 60 tysięcy uczestników i odbyło się na lotnisku aeroklubu we Włocławku, w którym wzięli udział także przedstawiciele młodzieży i dorosłych naszej parafii. Ale modlono się w wielu miejscach w Polsce; m. in. przy kaplicy na Suchej w Pcimiu. 

Wspólna modlitwa w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, to wielkie wezwanie do przyjęcia Zbawienia, którego Jezus dokonał umierając na Krzyżu, wezwanie do wyznania wiary i nawrócenia. To również wezwanie do obrony krzyża - jak wołał św. Jan Paweł II - "od morza do Tatr", a także do przyjęcia krzyża i stanięcia pod krzyżem u boku Maryi. 

Włocławek został wybrany na wydarzenie centralne, bo to ziemia męczenników; w czasie II Wojny Światowej zginęło aż 220 kapłanów z tej diecezji, najwięcej z całej Polski, w tym błogosławiony biskup Michał Kozal, tu poniósł również śmierć męczeńską bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 

Czytaj więcej: Polska pod Krzyżem

Opublikowano: niedziela, 15, wrzesień 2019 17:28

Wolność dobrze przeżywana często prowadzi do ofiary...

W niedzielę 15 września została w naszym kościele odprawiona uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w pierwszych dniach wojny 80 lat temu polegli na terenie Pcimia broniąc Ojczyzny.

Wydarzenie zainicjowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Szpica", chcąc przekazać pamięć o żołnierzach III batalionu 2. pułku piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza (batalion KOP "Wołożyn"), którzy polegli w rejonie Godawowej Góry stawiając opór niemieckim wojskom.

Członkowie Stowarzyszenia przez noc wędrowali z Makowa Podhalańskiego do Pcimia szlakiem wycofujących się z powodu zmasowanego natarcia wroga żołnierzy KOR, następnie wzięli udział we Mszy św. po której odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz do grobów poległych. W przemarszu wzięły udział także poczty sztandarowe ze szkół z terenu Gminy, przedstawiciele Rady Gminy, oraz liczni mieszkańcy. Uroczystość zakończyła się modlitwą za poległych, złożeniem pamiątkowych wieńców i zapaleniem zniczy. 

W kontekście tej rocznicy słowa ks. proboszcza, że "wolność dobrze przeżywana często prowadzi do ofiary" szczególnie mocno przypominają o wielkim szacunku wobec tych, którzy się poświęcili broniąc wolności... 

Czytaj więcej: Cześć ich pamięci!

Opublikowano: niedziela, 15, wrzesień 2019 16:00

Dnia 25 sierpnia 2019 r. zmarł śp. Ks. Kanonik Stanisław Bzowski, były wykładowca Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Msza Święta oraz obrzędy pogrzebu miały miejsce 28 sierpnia 2019 roku o godzinie 12.00 w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja w Pcimiu. Ksiądz Profesor został pochowany w swoim rodzinnym grobie.

Mszę św. pogrzebową prowadził bp Kazimierz Górny wraz z bpem Janem Zającem, księżmi Infułatami i licznie przybyłymi kapłanami. Kazanie pogrzebowe wygłosił ks. Zbigniew Oczkowski - przyjaciel ks. Profesora. Pisma okolicznościowe z racji pogrzebu wystosowali: metropolita krakowski Marek Jędraszewski, oraz prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Czytaj więcej: Pogrzeb ks. Profesora

Opublikowano: piątek, 06, wrzesień 2019 19:54

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszym kościele podczas wszystkich Mszy św. świadectwo o działaniu Boga w swym życiu głosił pan Zygmunt Romanowski - świecki misjonarz Miłosierdzia Bożego.

Oprócz świadectwa śpiewa także swe autorskie utwory napisane na chwałę Boga. Po Mszy św. popołudniowej odbył się występ słowno-muzyczny pana Zygmunta, po którym można było zakupić jego płyty i książki.

Początek jego życia osnuty jest tajemnicą. Mimo wielu starań nie udało mu się ustalić prawdziwej daty urodzenia, a nawet miejsca, gdzie przyszedł na świat. Nie wie ile dokładnie ma lat i czy jego korzenie są polskie, czy nie. W wielu 24 lat przyjął fikcyjne dane osobowe, by móc dalej studiować, nazwisko wybrał z książki telefonicznej. Mówi o sobie: zostałem porzucony przez rodziców, gdy dostałem paraliżu mając około 2 lat. Pewny jest jednak jednego – że jak każdy człowiek powołany został do życia przez Wszechmogącego Stwórcę. Bóg daje życie za darmo i za to zawsze należy być wdzięcznym.

 

 

Porzucony, w dzieciństwie przeszedł bardzo ciężką chorobę – wirusowe zapalenie rdzenia kręgowego, co spowodowało paraliż rąk i nóg na prawie trzy lata. Nie był w stanie samodzielnie oddychać i odżywiać się. Jego życie było bardzo poważnie zagrożone.

 

 

W niewytłumaczalny sposób wyszedł ze śmiertelnej choroby, jednak po przebytej chorobie pozostawał przez dłuższy czas niemową. Przebywając u ośrodku prowadzonym przez siostry zakonne, odzyskał mowę, mając 7 lat. Jego pierwsze wypowiedziane słowa były słowami modlitwy. Początkowo był bardzo przeciętnym uczniem, ale w szkole średniej nastąpiła niezwykła przemiana, stał się prymusem, a z muzycznego beztalencia przeobraził się genialnego instrumentalistę, kompozytora i wokalistę o nieprzeciętnym głosie.

Czytaj więcej: Zygmunt Romanowski w Pcimiu

Opublikowano: czwartek, 15, sierpień 2019 21:22

Kazanie księdza Proboszcza Lucjana Pezdy w 19 Niedzielę Zwykłą 2019.

„Czuwajcie i bądźcie gotowi,
bo o godzinie, której się nie domyślacie,
Syn Człowieczy przyjdzie”

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Cała trudność w zrozumieniu tego tekstu świętego Łukasza, którego przed chwilą wysłuchaliśmy, a z nim całej Ewangelii polega na tym, iż nie dostrzegamy, że krzesło i szczególna postawa Pana zarezerwowana jest dla tych, których On zastanie czuwających, gdy nadejdzie – to jest nagroda za wierność. Teraz jest służba; aktywna, rozumna, angażująca całego człowieka. Precyzuje to obraz sługi przepasanego. Sługa przepasany gotowy jest do drogi, gotowy jest do pracy, gotowy jest do walki i obrony.

Czytaj więcej: Czuwajcie i nie bójcie się!

Opublikowano: wtorek, 13, sierpień 2019 13:48