poniedziałek, 15 lipiec 2024, 04:36

CHATA NA ZAGRODACH

W sobotę 22 czerwca parafia w Tenczynie dziękowała Bogu za beatyfikację bł. ks. Michała Rapacza. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski w koncelebrze z licznie zebranymi księżmi i rzeszą wiernych. 

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się procesyjnie na rolę Na Potoku, gdzie w miejscu zamieszkania błogosławionego Michała został odsłonięty specjalnie przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej obelisk i tablica pamiątkowa. 

Mimo deszczowej pogody uroczystość zgromadziła bardzo wielu uczestników. Ks. Arcybiskup w czasie kazania przypomniał, że bł. ks. Michał Rapacz - proboszcz z Płok odrzucał wartości czysto przyjemnościowe, żył bardzo skromnie. – Dla niego nie było problemu, by zaryzykować własnym życiem, a okazać się wiernym Kościołowi i ojczyźnie. 

 

Arcybiskup przypomniał też, że ks. Rapacz był gotów zaryzykować własnym życiem, a nie wywiesić flag hitlerowskich na kościele w dniu urodzin Hitlera czy przechowywać w czasie okupacji Polaka z Bydgoszczy. – Ponad wszystko żył wartościami religijnymi. To znaczy chciał do końca, wiernie, jednoznacznie służyć Panu Bogu

 

 

Zaś w niedzielę 23 czerwca świętował Lubień. W kościele w Lubniu bł. Michał Rapacz został ochrzczony i duchowo wzrastał, gdyż Tenczyn wtenczas należał do tejże parafii.

 

 

W ramach dziękczynienia za dar beatyfikacji parafianie z Lubnia wraz z proboszczem ks. Piotrem Sulkiem utworzyli specjalny Skwer Pamięci bł. ks. Michała Rapacza naprzeciw kościoła z ołtarzem polowym przy którym była sprawowana dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem bpa Kazimierza Górnego i bpa Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa.